Z historie budovy U Kaštanu

Dům U kaštanu, je budova, o jejíž historii nové generace příliš nevědí. Komunistickou propagandou i využitím v druhé polovině minulého století získala stigma, kterého se ještě stále těžce zbavuje, i když je v tom samozřejmě nevinně.

Dům U kaštanu byl původně hostinec, který vznikl pravděpodobně současně s barokní obnovou Břevnovského kláštera a stál při staré cestě, která vedla od Strahovské brány na západ Čech. Tato oblíbená zastávka byla na začátku 19. století přestavěna z barokního stylu do klasicistní podoby. Po zbourání městských hradeb se zdejší zahradní restaurace stala velmi oblíbeným místem pro rodinné výlety, kde se také často konaly shromáždění a schůze různých organizací a spolků, jako byl například Sokol či hasiči.

Nejdůležitější schůzí pro náš politický vývoj v novodobých dějinách bylo setkání 7. dubna roku 1878. Tehdy zde lidé angažovaní v dělnickém hnutí založili Českoslovanskou sociálně demokratickou stranu. Tato konspirační akce skončila zatčeními a soudem, protože monarchie rozhodně nebyla příznivcem sociální demokracie. Budovu a její majitele však dopady tohoto setkání zásadně nepoznamenaly a hostinec U kaštanu plnil dál svou normální funkci až do 50. let 20. století, kdy došlo k úpravě objektu podle projektu inženýra Feigla. 7. dubna roku 1953 zde bylo otevřeno Muzeum počátků československého dělnického hnutí. Následně byla budova v roce 1955 pozměněna, protože její část musela být ubourána při výstavbě Bělohorské ulice. Muzeum zde nevydrželo příliš dlouho, již v roce 1962 bylo zrušeno a dům U kaštanu se dostal pod správu kulturního domu v Praze 6. Jako náhrada zde fungovala alespoň expozice na téma revolučních tradic a Prahy 6. V témže roce byla stavba vyhlášena národní kulturní památkou.

V 90. letech se pak po velkých rekonstrukcích z domu stalo kulturní centrum Prahy 6. V roce 2003 se majitel objektu MČ Praha 6 rozhodl vyhlásit výběrové řízení na provozovatele tohoto kulturního centra, a od té doby je historie Kaštanu spjatá se sdružením Unijazz.

zdroj: www.neznamapraha.cz

Gallery