Program / Rezervace

So 29.9.

13. Free jazz Festival 2018 – Barre Phillips (US), Limbo (CZ/UA/SK)

19:00
[Festival]

Druhý večer dalšího ročníku přehlídky jazzové avantgardy, improvizace a experimentů.

Barre Phillips (Spojené státy)
Bare Phillips - kontrabas

Limbo (Česko/Ukrajina/Slovensko)
Pavel Hrubý - sopransaxofon, basklarinet, František Kučera - trubka, křídlovka , Taras Voloshchuk - kontrabas, Dušan Černák– bicí


BARRE PHILLIPS (US)

Barre Phillips, (1934), americký jazzový kontrabasista zahájil svou profesionální kariéru v r. 1960 v San Franciscu. O dva roky později se přestěhoval do New Yorku. Koncem 60. let se usadil ve Francii, kde spolupracoval například se skupinou Gong (hrál na jejím albu Magick Brother). V roce 2014 zde založil Evropské improvizační centrum, neboť vedle svých aktivit v jazzové hudbě se věnuje také improvizované hudbě. Během své kariéry spolupracoval s mnoha hudebníky, mezi které patří například Eric Dolphy, Lee Konitz, Archie Shepp nebo Attila Zoller.
Phillips nahrál v r. 1968 sólové basové improvizace, které vyšly jako Journal Violone. Deska je obecně považována za první sólový basový záznam. Nahrávka z roku 1971, s Davem Hollandem byla zase pravděpodobně prvním záznamem improvizace kontrabasového dua.
V sedmdesátých letech byl Barre členem dobře známého Tria se saxofonistou Johnem Surmanem a bubeníkem Stu Martinem. V osmdesátých a devadesátých letech pravidelně hrál s orchestrem londýnského jazzového skladatele a baskytaristy Barryho Guyema. Spolu s Ornettem Colemanem je spoluautorem soundtracků filmů Merry-Go-Round (1981), Naked Lunch (1991). 
Pracoval i s dalšími významnými muzikanty, jako jsou kontrabasisté Peter Kowald a Joëlle Léandre , kytarista Derek Bailey a klarinetisté Theo Jörgensmann a Aurélien Besnard, saxofonisté Peter Brötzmann, Evan Parker a Joe Maneri a klavírista Paul Bley .
Barre je otcem rockového kytaristy Jay Crawforda z kapely Bomb, baskytaristky Dave Phillipsové a zpěvačky Claudie Phillipsové, známé díky písni "Quel souci La Boétie".
Jako lídr nahrál Philips za svou dosavadní kariéru více než 25 alb. 

LIMBO (CZ/SK/UA)

Kapela Limbo patří již více než 10 let mezi špičku současného českého jazzu. Jejich hraní osciluje mezi více žánry. 
Neobvykle obsazené kvarteto vytváří na jazzovém základě univerzální hudební koláž. Po celou existenci kapely bez jakýchkoliv mantinelů, které by muzikanty omezovaly ve vyjádření, se v jejich muzice protínají improvizace, kompozice, komunikace i prvky etnické. Členové kapely se nenechávají ovlivnit trendy - jdou svou cestou s jasným a zřetelným názorem. Jejich inspirací v jazzové historii je legendární band Art Ensemble of Chicago nebo lidé jako Don Cherry, Pharoah Sanders, Archie Shepp apod.

„Limbo se vyznačuje tím, že hraje hudbu jednoduchou, sdělnou, srozumitelnou širokým vrstvám, ale rafinovaně zahranou“, říká kapelník Pavel Hrubý.

Druhé CD Kalimbo (Amplion Records 2007) bylo nominované Akademií populární hudby (Anděl) na album roku 2008 v kategorii Jazz a Blues.
V roce 2014 kapela oslavila 10 let trvání. K tomuto výročí byl filmový pořízen dokument LIMBO 2004 - 2014.
O rok později byl leader skupiny, saxofonista Pavel Hrubý nominován na prestižní ocenění Anděl 2015 v kategorii Jazz Blues za své sólové album Between The Lines (Amplion Records 2014). 
Kontrabasista kapely Limbo Taras Vološčuk je na koncertech ve střední Evropě příležitostným spoluhráčem světově známé americké popové zpěvačky Susanne Vega.

Poslední album kapely Limbo, Details, vydané v r. 2017, není na rozdíl od předchozích alb postaveno na improvizaci. Na desku se dostalo pět skladeb Pavla Hrubého, tři od trumpetisty Františka Kučery a jednou přispěl bubeník Dušan Černák. Kontrabasista Taras Voloshchuk sice žádnou skladbu nepřinesl, ale jeho vliv na zvuk alba je podstatný. Těsně před nahráváním totiž u zhruba poloviny skladeb z alba vymyslel rytmický základ. Jednotlivé písně jsou krátké a úsporné, kapela jim říká drobnosti.

Možnost rezervace:

Rezervované vstupenky lze vyzvednout pouze v Kaštanu, nejpozději 30 minut před začátkem představení.
Rezervace, které nebudou v této době vyzvednuty, přecházejí automaticky do prodeje - není tudíž potřeba je třeba telefonicky rušit.
V případě vyčerpání rezervací je nejsnazší způsob přijít v den představení včas. Nebo využít předprodej. 

Rezervace byly vyčerpány, využijte prosím možnost zakoupení vstupenek na místě nebo v předprodeji.

Kompletní program