Program / Rezervace

So 24.11.

Švýcarský šanson v Praze: Jan Řepka & Carlos Greull (CH)

20:00
[Koncert]

Setkání pražského písničkáře se zkušeným švýcarským kabaretiérem nad písněmi legendárního bernského barda Mani Mattera.  

Švýcarský šanson v podání nezvyklé dvojice trubadúrů. Zážitek pro milovníky starých německých dialektů, překvapivého humoru a filozofie všedního dne.

Mladý pražský písničkář se setkává se zkušeným švýcarským kabaretiérem, aby spolu připomněli jedinečný odkaz legendárního bernského barda. Prolínat se budou dva docela jiné hlasy, kytara a piano, čeština a berndeutsch, písně groteskní a tklivé. 


Jan Řepka (CZ) – http://www.janrepka.cz/Carlos Greull (CH) – http://www.carlosgreull.ch/ 


Mani Matter (1936–1972) se stal během necelých patnácti let daleko nejvýznamnějším švýcarským písničkářem. Napsal více než 70 písní, v nichž pomocí jednoduchých obrazů, přesného jazyka a vtipu odkrývá absurditu, nahodilost a tragiku lidské existence. Jako jeden z prvních přitom použil vrcholně uměleckým způsobem lidový bernský dialekt.

Trvalý vliv, kterému se ve své vlasti těší, podtrhla úspěšná výstava, kterou v roce 2011 k jeho nedožitým 75. narozeninám uspořádalo švýcarské národní muzeum. Potvrzuje ho ale také rekordní prodej jeho desek a neutuchající obliba u nových a nových generací.

Překladem Matterova písňového díla se Řepka zabýval intenzivně od roku 2008, předloni na podzim pak vydal vlastním nákladem výpravnou antologii Rozjímání o sendviči (2016). Ta obsahuje celkem 36 písní Maniho Mattera; v bookletu jsou všechny texty v obou jazycích, podrobnější životopis, dobové fotografie a dvě stati předních švýcarských lingvistů. Album bylo vyhlášeno Albem desetiletí (Tais Awards 2016) a také v anketě žánrového e-zinu Folktime se z 57 nominovaných novinek roku 2016 umístilo na 1. místě. 

Překlady jsou skutečně kongeniální. (Julius Effenberger)

Abych to shrnul - je to moc dobré. (Jiří Dědeček)

Jan Řepka (1982) působí na české písničkářské scéně od konce 90. let. Jeho vlastní tvorba se točí kolem věčné osy láska-cesta-svoboda, nejraději jezdí na turné na kole a když je doma, pořádá koncerty druhým. Živým vystoupením udává tón přirozený pěvecký projev, dynamická kytarová hra a citlivá dramaturgie. Té ho naučil mj. pořad Open Mic Potrvá, který po deset vedl.

Carlos Greull (1946) má za sebou pestrou kariéru operního pěvce, publicisty a herce. Nejdéle působil v Anglii, Německu, Rakousku a ve Švýcarsku, kde je nyní doma. Jako autor realizoval dlouhou řadu nejrůznějších produkcí, od avantgardní komorní hudby až po klasický kabaret. Ke klasikovi švýcarské písňové tradice ho paradoxně přivedl právě český překlad a také chuť, vrátit se k vlastním kořenům. Greullův otec se totiž narodil nedaleko Mariánských Lázní. Ale to je jiný příběh.

--------------------------

www.manimatter.ch Předprodej akce

Možnost rezervace:

Rezervované vstupenky lze vyzvednout pouze v Kaštanu, nejpozději 30 minut před začátkem představení.
Rezervace, které nebudou v této době vyzvednuty, přecházejí automaticky do prodeje - není tudíž potřeba je třeba telefonicky rušit.
V případě vyčerpání rezervací je nejsnazší způsob přijít v den představení včas. Nebo využít předprodej. 

Rezervace byly vyčerpány, využijte prosím možnost zakoupení vstupenek na místě nebo v předprodeji.

Kompletní program