Program / Rezervace

St 12.1.

Hranice. Co chtějí? Co chceme?

19:00
[Divadlo]

Performance souboru Teď nádech a leť o situaci na polsko-běloruské hranici. Po skončení představení pak ještě naváže následná diskuse.

Inscenované čtení reportážních textů a osobních výpovědí jednotlivých aktérů dění: migrantů, obyvatel zóny výjimečného stavu, těch, kdo pomáhají, těch, kdo odmítají pomáhat, pohraničníků a policistů, převaděčů a agentů – s cílem představit a pochopit situaci v širších kontextech – bez snahy kohokoliv hájit nebo kritizovat.

vytvořili a vystupují: Debora Štysová, Anna Tomanová, David Zelinka 
hudba: terénní nahrávky písní regionu Podlasie a písní syrských uprchlíků v Turecku

Stručný nástin situace:
Běloruský režim nabízí obyvatelům asijských a afrických zemí víza do Běloruska s příslibem překročení polské hranice. Polská hraniční stráž jim brání projít, ty, kterým se to povede, vytlačuje zpět do Běloruska, běloruští pohraničníci je nechtějí pouštět zpět. Ve vlhkých bažinatých lesích je několik tisíc lidí bez jídla, bez teplého oblečení, bez domu. V pásu podél hranic na polské straně je vyhlášen výjimečný stav, je tam zákaz vstupu zdravotníkům, humanitárním organizacím, dobrovolníkům s pomocí, novinářům. Lidé žijící v zakázaném pásmu mají zakázáno lidem v lese pomáhat (je za to trest až tři roky vězení), měli by je nahlašovat policii-pohraničníkům. Je stále větší zima, v lesích zemřelo již 12 lidí, včetně dětí – a situace se nikam neposouvá.

Zdroje: Reportáže z polských médií (zejména Gazeta Wyborcza), osobní výpovědi aktérů

Cíle: 
- informovat, vnést do veřejného prostoru téma, o kterém se v Čechách nedostatečně mluví a ví
- pokusit se pronikat k pochopení motivací zúčastněných aktérů a skupin
- v následné diskusi společně docházet k tomu, jak se na takovou situaci dá reagovat (stačí zájem, stačí poslat peníze nebo materiální pomoc, má smysl demonstrovat, podepisovat petice?)

 

Možnost rezervace:

Rezervované vstupenky lze vyzvednout pouze v Kaštanu, nejpozději 30 minut před začátkem představení.
Rezervace, které nebudou v této době vyzvednuty, přecházejí automaticky do prodeje - není tudíž potřeba je třeba telefonicky rušit.
V případě vyčerpání rezervací je nejsnazší způsob přijít v den představení včas. Nebo využít předprodej. 

Vstupné dobrovolné.