Program / Rezervace

St 26.10.

Marek Toman: křest románu Panna, Russian Sleep Experiment

19:30
[Literární večer s koncertem]

Autorské čtení z příběhu o hledání ženské nezávislosti v kulisách Příbrami v časech Normalizace, stylově doplní koncert příbramského blues-rockového tělesa.

Marek Toman: Panna

Je možné být žena a chovat se úplně nezávisle? A lze mít partnerský vztah plně pod kontrolou? Hlavní hrdinka románu Panna Ema Dolejšová se o něco takového pokouší desítky let. Její zvláštní příběh se odehrává v městě Příbram v době, kdy v ní zuří duchovní boj. Komunisté zásadně mění sociální profil města při těžbě uranu a přitom zápasí s pověstí Svaté Hory – poutního místa se zázračnou soškou Panny Marie. Někdejší hluboce věřící horníky těžící stříbro nahrazuje člověk nové doby, horník uranových dolů. Duchovnost významného kultu se ocitá v konfliktu s brutálním ideologickým materialismem. Navíc, Ema v sobě nese jedno intimní trauma, které musí překonat.

Spisovatel Marek Toman vystavěl svůj román, odehrávající se v letech 1938 – 1991, na podrobném studiu pramenů, na citlivosti vůči místním legendám i na rozhovorech s pamětníky. Jeho román je nicméně fikcí a vychází z městské pověsti. Konec války a příchod vlasovců, poválečné znárodňování, výstavba nové Příbrami politickými vězni, lokální revolta proti sovětské okupaci, to jsou události, na jejichž pozadí se Ema Dolejší snaží uhájit své místo. Jako výrazná ženská figura se přitom střetává se světem ovládaným povýtce muži. A zjišťuje, jaká cena se platí za nezávislost.

Russian Sleep Experiment
Blues-rockový experimentální hudebně edukační projekt, který ovšem není sponzorován ministerstvem školství a rozvoje. V příbramském uranovém království jsme se zrodili na konci roku 2018. Jsme sametově hebké mladé a sedmičlenné těleso, které si velmi rádo hraje se zvukem, tvoří hudbu duši obohacující a chtíč uspokojující, a proto čekejte pořádný mimosmyslový výlet do nadpozemských radioaktivních končin.

Zajímá vás, kolik uranu se vytěžilo naPříbramsku za rok 1984, jak to vlastně chodí na Divokém Východě, kdo ve skutečnosti může za výbuch Černobylu, nebo co naservírovat umělcům jako přílohu k chlebíčkům? Tak poslouchejte...

https://www.facebook.com/rsxpb/

Možnost rezervace:

Rezervované vstupenky lze vyzvednout pouze v Kaštanu, nejpozději 30 minut před začátkem představení a POUZE v den konání. Předchozí dny lze zakoupit vstupenku pouze v předprodeji.
Rezervace, které nebudou v této době vyzvednuty, přecházejí automaticky do prodeje - není tudíž potřeba je třeba telefonicky rušit.
V případě vyčerpání rezervací je nejsnazší způsob přijít v den představení včas. Nebo využít předprodej. 

Vstupné dobrovolné.

Kompletní program