Aktuální program Kaštanu

Tichý příběh o muži, který čeká na zásadní operaci. Když se dozví, že mu možná zbývá už jen pár měsíců života, vydává se na bezcílné putování omezené jen jediným termínem - 5. říjnem. Z poznámek v jeho deníku a z jeho každodenního hledání noclehu se dozvídáme, před čím utíká. Před strachem, neklidem, nepříznivým počasím a vrtkavým zdravím. Každý den mu ale znovu připomíná, co ho čeká - operace s možným fatálním koncem.

 

HONZÁK & BÁRTA
Letos padesátiosmiletý kontrabasista Jaromír Honzák je stálicí české jazzové a nejen jazzové scény. Hraje v různých formacích včetně řasaté spolupráce se zahraničními jazzmany. Dlohodobě se věnujie též pedagogické činnosti. O patnáct let mladší Marcel Bárta hraje mimo jiné v Honzákově souboru Face of The Bass. Spolupracuje s mnohými českými a zahraničními hudebníky. Je spoluzakladatem Vertigo Quintetu. Oba si občas udělají výlet do free jazzu.

DIKEMAN - KUGEL - VAN DER WEIDE
Během posledních několika let se v Holandsku žijící, americký saxofonista John Dikeman stal jedním z mladých představitelů holandského jazzu a improvizované hudby. Je znám pro svou bezmeznou energii, jako člověk a jako hudebník, pro své rozmanité projekty a živelný sound. I ve své kapele ukazuje Dikeman mnohostrannost. Trio zkouší podnikat výzkumné výpravy do tvrze soundu. Každý člen kapely vycítí, který sound zrovna potřebují a tím po celou dobu zaručují intenzivní empatii. Vedle Johna Dikemana v triu vystoupí bubeník Klaus Kugel a kontrabasista Raoul van Der Weide.

 

FREE JAZZ TRIO OLOMOUC
Počátek FJT souvisí s nástupem na vojnu olomouckého pianisty Emila Viklického 1.7.1971. S odchodem E.Viklického defakto zanikla skupina moderního jazzu „Jazz Q.E.V.“, kde dále účinkovali baryton a alt saxofonista Milan Opravil, kontrabasista Josef Černý a bubeník Antonín Náplava. Zbylí hudebníci tehdy dokonce řešili dilema zda opustit jazzová pódia nebo učinit zvrat a postavit zbylé trio na jiné bázi a pokusit se hrát free jazz, který vzbuzuje u mnoha posluchačů hrůzu a nedorozumění. V průběhu roku 1972 se skupina přejmenovala na Free Jazz Trio. Zaměření nového tria na free jazz hudebníkům zcela vyhovovalo což vedlo k tomu, že se skupina úspěšně etablovala na naší jazzové scéně a to i v konkurenci profesionálních jazzových souborů. Skupina v různých obměnách existuje již 45 let!!!!!  FJT vystoupilo již na 7. Free Jazz Festivalu v roce 2012. V součastnosti vystupuje v sestavě   Josef Bláha – saxofony, klarinet, housle  Petr Večeřa – perkuse a bicí, Luděk Záruba – basová kytara a  Petr Löffler – baryton saxofon 

VORWÄRTS-RÜCKWÄRTS  
Typické pro toto jazzové trio je okamžitá komunikace komorního charakteru usměrňovaná převážně melodií, dynamikou a soundem. Každý ze tří účastníků je kapelníkem, skladatelem a sólistou. Chtějí docílit, aby každá skladba byla originál šitý na míru jak celé skupině, tak jednotlivým členům. Kombinací violoncello, trombon a kontrabas, spolu se speciálními improvizačními schopnostmi, tvoří tito hudebníci velice hřejivý a atmosférický sound, kterým docilují pozoruhodného účinku.

Kompletní program